Our Staff

Arslain, Paul

Teacher - Math

Blake, Jimmy

Custodian - Head

Blankenship, Justine

Teacher - Special Education (Adaptive)

Bolling, Kimberly

Teacher - CTE (Family & Consumer Sciences)

Bondurant, Amber

Teacher - Science

Broughman, Leslie

Teacher - Social Studies

Brown, Deonte

Paraprofessional - Instructional (ISS)

Brown, Jimmy

Custodian

Caesar, Katrina

Paraprofessional - SPED

Cafro, Taylor

Teacher - Health & PE

Cardoza, Melissa

Teacher - Science

Carter, Debra

Paraprofessional - SPED

Carter, Regina

Paraprofessional - SPED (Adaptive)

Cico, Karen

Teacher - Math

Clark, Jordan

Teacher - Special Education

Clark, Julie

Teacher - CTE (Technology Education)

Crews, Shayna

Teacher - Dance/Theater

Fauber, Elizabeth

Paraprofessional - SPED

Forrest, Jessi

Teacher - Special Education (Adaptive)

Friedewald, Melissa

Teacher - Art

Gagnon, Nathan

Teacher - Health & PE

Gray, Jessica

Teacher - Social Studies

Guill, Michael

Teacher - Math

Gundel, Alyssa

Teacher - Science

Haigler, Aaron

Athletics and Activities Director

Hale, Tara

Teacher - Math

Hall, Keith

School Resource Officer

Harlow, David

Instructional Technology Coach

Harris, Linda

Paraprofessional - SPED (Adaptive)

Harris, Sherrill

Teacher - Math

Hasan, Reem

Teacher - English

Haslet, Susan

Paraprofessional - Instructional (Library)

Hertig, Julie

Paraprofessional - SPED (Adaptive)

Hubbard, Laura

Testing & Remediation Coordinator

Hunziker, Mary Ann

Secretary

Justice, Teresa

Teacher - Science

Keith, Barbara

Paraprofessional - SPED (Adaptive)

Kirby, Erica

Teacher - Social Studies

Knighting, Brandy

Teacher - Special Education

Lee, Karen

Teacher - Special Education (Adaptive)

Little, Chelsea

School Counselor (A-I)

Lowdermilk, William

Teacher - CTE (Technology Education)

Markham, Cherie

Secretary

May, Allison

Teacher - Math

Milton, Andrew

Teacher - CTE (Business, Finance)

Mullins, Jamie

Bookkeeper

Nash, Jessica

Teacher - Social Studies

Northrup, Veronica

Registrar

Ogilvie, Jeanette

Teacher - Spanish

Olson, Erik

School Counselor (N-Z)

Poff, Rick

I.T. Technician

Powers, Josh

Teacher - CTE (Agriculture)

Purdue, Pamela

Paraprofessional – Special Education

Robertson, Daryl

Teacher - Special Education

Rooney, Karin

Teacher - Spanish

Rose, Nikki

Intervention Design Specialist

Satterwhite, Will

Teacher - Band (Chair)

Saunders, Christina

Teacher - Special Education

Sawyer, Ernie

Assistant Principal

Schatz, Sydney

Library Media Specialist

Schneider, Alicia

Teacher - Health & PE (Chair)

Seckman, Eric

Teacher - Special Education

Sennett, Brian

Athletic Trainer

Shumate, Holly

School Counseling Director (J-M)

Singley, Erica

Teacher - English

Smith, Kim

Secretary

Smith, Nikaya

Teacher - English

Snavley, Jaron

Teacher - Social Studies

Thomas, Joseph

Intervention Design Specialist

Thornhill, Lawan

Teacher - Special Education

Thurman, Ben

Teacher - Science

Tomlin, Susan

Secretary

Tomlinson, Lindsay

Teacher - CTE (Agriculture)

Tucker, Justin

Principal

Turner, Aaron

Teacher - Special Education

Tyree, Reggie

School Psychologist

Uselton, Matt

Teacher - English

Verhoeff, Dawn

Assistant Principal

Voeghtly, Melanie

Nutrition Manager

Waldron, Justin

Teacher - Social Studies

Wiese, Ben

Teacher - Health & PE

Williams, David

Intervention Design Specialist

Williams, Seth

Teacher - English

Willis, Jeanne

Teacher - CTE (Business, Marketing)

Wimmer, Hunter

Teacher - CTE (Agriculture)

Wingfield, Kris

Teacher - English

Witt, Brian

Teacher - Special Education

Wright, Tiffani

School Nurse

Youssef, Mary

Teacher - French

 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.